nie wiesz, co zrobić ze swoimi pieniędzmi?
mam pomysł.
Zarabianie na taśmie 8 mm
7 stycznia 2016 o 16:31 w film, internet, stock

Zarabianie na taśmie 8 mm

Taśma 8 mm powoli wchodzi w fazę renesansu. Pojawiają się pierwsze od 30 lat nowe kamery obsługujące ten format (np. ta i ta), swoje poparcie wyrażają najwięksi żyjący reżyserzy. Dzięki charakterystycznej plastyce obrazu i szlachetności celuloidowej taśmy nośnik ten powraca do mody, będąc w kontrze do cyfrowego i mało filmowego obrazu z popularnych tanich kamer cyfrowych. Jak na tym zarobić?

Biznes oparty o taśmy 8mm może być zbudowany na trzech filarach:

1. Wyszukiwanie, wykupywanie, skanowanie i sprzedaż archiwalnych filmów na popularnych stockach z materiałami wideo. Ceny takich gotowych klipów wideo sięgają nawet 59 € za 8 sekund, pozostawiając duże pole dla konkurencji cenowej przy zachowaniu ogromnej rentowności. Wartościowe materiały kupione na aukcjach internetowych należy oczyścić, zeskanować, oczyścić cyfrowo, pociąć, opisać, oraz umieścić w kilku serwisach sprzedających ujęcia stockowe (bardzo rentowna może być również sprzedaż przez własną stronę). Na aukcjach dostępna jest bardzo duża ilość domowych filmów kręconych zwłaszcza na przełomie lat 70. i 80., które po odpowiednim przygotowaniu bez problemu znajdą nabywców. Międzynarodowy charakter stocków sprawia, że klientów znaleźć można de facto na całym świecie.

2. Dzięki zakupowi kamery 8mm możliwe będzie oferowanie usług polegających na realizacji nowych filmów w tej analogowej technologii. Potencjalne pola zastosowania to teledyski, ujęcia specjalne do reklam i filmów fabularnych, oraz ujęcia mogące trafić do sprzedaży bezpośredniej na portalach stockowych. Nowa kamera 8mm to koszt od ok $750 do $6000, używaną kamerę z lat 80. można zdobyć za 100-500 zł. Obraz z nowej kamery będzie miał inny charakter niż obraz ze starej kamery - obie mają swoje zalety i obie warto mieć. Rolka taśmy (2,5 min) to koszt ok. 150 zł, jej wywołanie podobnie.

3. Trzeci filar zakłada zakup urządzeń do wywoływania i/lub skanowania taśm 8mm. Jest to znaczny wydatek, ale w połączeniu z pierwszym i drugim filarem może szybko okazać się rentowny.

Wojciech Mosiejczuk @mosiejczuk
filmowiec i romanista zainteresowany wszelkimi formami narracji, od książek po media wizualne
352
wyświetlenia